top of page

PORSELEN LAMİNA DİŞLER (GÜLÜŞ DİZAYNI)

Lamina Latince yaprak anlamına gelir. Dişlerin kesilmeden yalnızca ön yüzlerinin 0.3-0.7 mm inceltilmesiyle uygulanan ve sağlam diş dokusunun minimum şekilde kaybedildiği tekniktir. Bu inceltilen bölgeye porselen diş laminalarının yapıştırılma uygulamasıdır.

Lamine porselen diş
gülüş estetiği

Yaprak porselen olarak da bilinen lamina porselen kaplama, estetik görünüm kaygılarını ortadan kaldıran, dişlerdeki kırılma ve deforme olma durumlarına göre özel olarak hazırlanan ve dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselen diş tasarımlarıdır. Dişlerde hiçbir aşındırma yapılmaksızın uygulanan lamina diş kaplama, mükemmel uyum ve hassasiyet yakalanmasını sağlarken ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Diş görünümüne yakın olan porselen lamineler, ince bir yapıya sahip olsa da oldukça dayanıklıdır ve kolay kolay kırılmaz. Sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntem olması yönünden tercih edilen lamina porselen kaplama ile kaybedilen diş dokuları tekrar kazanılır

Yaşa ve ağız bakımına bağlı olarak dişlerin rengini ve dayanıklılığını kaybetmesi söz konusudur. Zamanla zayıflayan dişler aşınabilir ve kırılabilirler. Bu durumlarda estetik diş hekimliği yardımıyla kaybedilen dişler tekrar kazanılabilir. Aynı zamanda estetik kaygı duyan kişiler, dişlerinin göze hoş görünen bir forma kavuşmasını isteyebilirler. Yine bu aşamada lamina diş kaplama ya da tam seramik kaplama seçenekleri yardımcı olabilir. Şekil bozukluklarını gidermek, hafif çapraşık dişleri düzeltmek, renk uyumsuzluklarını ortadan kaldırmak, ön dişleri hizalamak ve gülüş estetiği sağlamak ve fonksiyon bozukluklarını gidermek için porselen diş kaplama yaptırılmalıdır.

Porselen Laminalar Hangi Durumlarda Uygulanır?

Gerekli olduğu durumlarda hemen her yaştan hastaya uygulanabilen lamina porselen dişler, özellikle diş yapılarını beğenmeyenler için avantaj taşırlar. Lamina porselen kaplama uygulanmasının gerekli olduğu durumlar ise şöyledir:

 • Ön dişlerdeki ayrıkların kapatılmasında,

 • Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,

 • Dişlerin uzunluklarını arttırmada,

 • Diş beyazlatma yönteminin yeterli olmadığı aşırı koyu renkli dişlerde,

 • Ön dişlerin çürük olması durumlarında,

 • Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde,

 • Sararmış ve eski dolguları olan dişlerde,

 • Çapraşık ve eğri dişlerde,

 • Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama),

 • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,

 • Diş formundan memnun olunmayan dişlerde,

 • Kalıtsal yapı bozukluklarında.

Lamina porselen uygulamalarının yapılacağı durumlar ilk muayene sonrası tespit edilir. Kişiye özel tasarımlarla en iyi sonuç alınır.

Lamina Diş Tedavileri Kimlere Uygulanamaz

 • Gece uyurken diş sıkması olan kişilerde,

 • Çene bozuklukları olan kişilerde,

 • Tırnak yeme, kalem ısırma vb. Rahatsızlıkları olan bireylerde,

 • İleri derecede diş eti çekilmesi olan kişilerde bu durumlar tedavi edilmeden uygulanmaz.

Bu rahatsızlıkları olan kişilere porselen diş kaplama yapılması durumunda kaplamalar zarar görecek ve diş sağlığı daha da kötüye gidecektir.

Lamina Porselen Kaplamalar Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Kısa sürede dişe adapte edilen lamina diş kaplama tedavisi, ilk olarak ağız içi ölçülerin alınması ile başlar. Çıkarılan model ile laboratuvarda mock-up denilen test uygulaması yapılır. Doktor ve hasta çıkarılan model üzerinde karar verdikten sonra dişler işlem için hazırlanır. Lamina porselen kaplama yapılacak diş sayısına göre işlem süresi değişebilir. Geçici kaplamalar hastanın dişleri üzerine yapıştırılır ve uyum sorunları gözlemlenir. Herhangi bir sıkıntı yaşanmazsa son düzeltmeler yapılır ve esas porselenler hazırlanır. Lamine porselen dişler özel bir uygulama ile yapıştırılır. Hasta yeni dişlerini aynı gün kullanmaya başlayabilir.

Yaprak porselen olarak da bilinen lamina porselen kaplama, estetik görünüm kaygılarını ortadan kaldıran, dişlerdeki kırılma ve deforme olma durumlarına göre özel olarak hazırlanan ve dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselen diş tasarımlarıdır. Dişlerde hiçbir aşındırma yapılmaksızın uygulanan lamina diş kaplama, mükemmel uyum ve hassasiyet yakalanmasını sağlarken ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Diş görünümüne yakın olan porselen lamineler, ince bir yapıya sahip olsa da oldukça dayanıklıdır ve kolay kolay kırılmaz. Sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntem olması yönünden tercih edilen lamina porselen kaplama ile kaybedilen diş dokuları tekrar kazanılır.

Lamina Porselen Kaplama Neden Yaptırılmalıdır?

Yaşa ve ağız bakımına bağlı olarak dişlerin rengini ve dayanıklılığını kaybetmesi söz konusudur. Zamanla zayıflayan dişler aşınabilir ve kırılabilirler. Bu durumlarda estetik diş hekimliği yardımıyla kaybedilen dişler tekrar kazanılabilir. Aynı zamanda estetik kaygı duyan kişiler, dişlerinin göze hoş görünen bir forma kavuşmasını isteyebilirler. Yine bu aşamada lamina diş kaplama ya da tam seramik kaplama seçenekleri yardımcı olabilir. Şekil bozukluklarını gidermek, hafif çapraşık dişleri düzeltmek, renk uyumsuzluklarını ortadan kaldırmak, ön dişleri hizalamak ve diğer estetik ve fonksiyon bozukluklarını gidermek için porselen diş kaplama yaptırılmalıdır.

Lamina porselen uygulamalarının yapılacağı durumlar ilk muay


ene sonrası tespit edilir. Kişiye özel tasarımlarla en iyi sonuç alınır.

Lamina Diş Tedavileri Kimlere Uygulanamaz?

Lamina porselen diş tedavisi ilerleyen zamanlarda tehlike oluşturacağı için:

 • Gece uyurken diş sıkması olan kişilerde,

 • Çene bozuklukları olan kişilerde,

 • Tırnak yeme, kalem ısırma vb. Rahatsızlıkları olan bireylerde,

 • İleri derecede diş eti çekilmesi olan kişilerde bu durumlar tedavi edilmeden uygulanmaz.

Bu rahatsızlıkları olan kişilere porselen diş kaplama yapılması durumunda kaplamalar zarar görecek

ve diş sağlığı daha da kötüye gidecektir.Lamina Porselen Kaplamalar Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Kısa sürede dişe adapte edilen lamina diş kaplama tedavisi, ilk olarak ağız içi ölçülerin alınması ile başlar. Çıkarılan model ile laboratuvarda mock-up denilen test uygulaması yapılır. Doktor ve hasta çıkarılan model üzerinde karar verdikten sonra dişler işlem için hazırlanır. Lamina porselen kaplama yapılacak diş sayısına göre işlem süresi değişebilir. Geçici kaplamalar hastanın dişleri üzerine yapıştırılır ve uyum sorunları gözlemlenir. Herhangi bir sıkıntı yaşanmazsa son düzeltmeler yapılır ve esas porselenler hazırlanır. Lamine porselen dişler özel bir uygulama ile yapıştırılır. Hasta yeni dişlerini aynı gün kullanmaya başlayabilir.Lamina Porselen Kaplama Tedavisinin Avantajları

Son yıllarda estetik diş hekimliğinin en çok tercih edilen uygulamalarından olan lamina porselen kaplamalar, doğal diş formunu kazandırmasının yanında avantajlarıyla yaşam kalitenizi arttırıyor. Porselen diş kaplama avantajları:

 • Lamina porselenlerin renkleri değişmez, sağlam ve güçlüdür.

 • Dişlerinizi aşındırmadan uygulanabilir.

 • Son derece estetik bir görünüme sahiptir.

 • Tek dişe ya da çoklu uygulanabilir.

 • Gerçek dişlerinizden ayırt edilemez.

 • Renkleşme göstermez.

 • Pürüzsüz bir yapıya sahiptir.

 • Kırılma dirençleri oldukça yüksektir.

 • Lamine diş kaplamalarının germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yüksektir.

Lamina diş kaplama, dişlerinizin doğal yapısını bozmadan istediğiniz estetik özelliklerde üretilir. Bir kaç seans içerisinde dişçi koltuğundan yeni dişlerinizle birlikte kalkabilirsiniz. Porselen diş kaplama ile özgüveninizi ve görünümünüzü tazelersiniz.

Porselen Lamina Dezavantajları

Lamina porselen kaplama uygulamaların dezavantajı maliyetli olmalarıdır. Yurt dışından ithal edilen malzemelerle yapıldığı için tedavi ücretleri yüksek olabilir. Hassas diş hekimliği uygulamalarından olan lamine kaplamalar, iyi bir laboratuvar aşaması gerektirmektedir. Yapılan ufak hatalar maliyeti yüksek lamina diş kaplama uygulamalarının çöpe atılmasına neden olacaktır.

Lamina Porselen Kaplama Tedavi Süresi

Eğer diş etlerinizde bir tedavi veya estetik açıdan bir müdahale gerekmiyor ise 2-3 seansta lamine dişlerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Yaklaşık 15 gün süren porselen kaplama ile doğal diş görünümünüzü elde edersiniz. Dişlerinizin düzeltilmesi ya da tedavisi gerekiyorsa bu süre daha uzun olabilir. Diğer estetik diş hekimliği ihtiyaçlarınıza göre tedavi süreniz değişebilir.

Porselen Laminalar Ne Kadar Süre Kullanılır?

Porselen laminalar geliştirildikleri teknoloji sayesinde darbelere karşı dayanıklıdır. Kırılmayan ve düşmeyen lamine dişlerinizi, ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz taktirde 10 – 20 yıl arasında kullanabilirsiniz. Ancak dişlerinizi olması gerektiği gibi temizlemez ve ağız sağlınıza dikkat etmezseniz, dişeti çekilmelerine ve iltihaplarına bağlı olarak kaplamalarınızı kaybedebilirsiniz. Lamina porselen kaplama uygulamaları ile kısa sürede estetik ve fonksiyonel dişlere kavuşabilirsiniz.

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
bottom of page